אופלי » Blog Archive » הטכניון מציג: מדפסת העתיד


הטכניון מציג: מדפסת העתיד

זוהי מדפסת תלת ממד הראשונה מסוגה בישראל. היא מיועדת להדפסת מתכות כגון טיטניום לתעשיית החלל, לשתלים דנטליים, לתחליפי עצם ועוד, ומתיכה את חומר הגלם – אבקת מתכת – באמצעות קרן אלקטרונים. משרד המדען הראשי סייע למכון המתכות בטכניון ברכישת המדפסת, שעלותה 850 אלף יורו

במכון המתכות של הטכניון החלה לפעול בימים אלה המערכת הראשונה בישראל להדפסה בתלת ממד של רכיבים מתכתיים באמצעות קרן אלקטרונים.

1.מדפסת התלת מימד למתכות בטכניון.

1. מדפסת התלת מימד למתכות בטכניון.

טכנולוגיית ייצור מרכיבים מתכתיים בהדפסה תלת ממדית, או בשמה המקצועי "ריבוד", נחשבת לתחום חדשני ומכונה לא פעם "המהפכה התעשייתית השלישית". השימוש בטכנולוגיה זו מאפשר לייצר רכיבים בעלי גיאומטריה מורכבת ביותר, וזאת כחלק אחד וללא צורך בעיבוד שבבי שהוא יקר ומסובך. על פי ההערכות, טכנולוגיה זו תהפוך לחלק בלתי נפרד מתהליכי המחקר והייצור בתעשיות התעופה והחלל, הרפואה והרפואה הדנטלית. זאת משום שהיא רלוונטית בכל תחום שבו נדרשת יכולת ייצור של רכיבים מתכתיים זעירים, בייחוד כאלה המאופיינים בגיאומטריה מורכבת במיוחד או מיועדים לפעול בתנאי סביבה קיצוניים. במערכת בטכניון כבר הודפס אבטיפוס של מיכל דלק ללוויין המיוצר אף הוא בטכניון. בהמשך מתוכננת הדפסת להבים למנועים, שתלים לברכיים ועוד.

המערכת החדשה, מתוצרת חברת ARCAM השוודית, משתמשת כאמור בקרן אלקטרונים על מנת להתיך חלקיקי אבקות מתכתיות. שיטת ההיתוך החדשנית בטוחה, זולה ואמינה יותר מהשיטה הרווחת כיום, המתבססת על קרני לייזר. יתרון נוסף של המערכת החדשה הוא יכולתה לעבוד עם מגוון רחב של סגסוגות מתכתיות, כשהמעבר ביניהן פשוט וקל הרבה יותר מאשר במערכות מבוססות לייזר. עלותה הכוללת של המערכת (רכישה, התקנה, הכשרה וציוד היקפי) מסתכמת בכ-850 אלף יורו, והיא מומנה בחלקה על ידי המדען הראשי במשרד הכלכלה.

בישראל קיימות רק שלוש מדפסות תלת ממד למתכת, שכולן עושות שימוש בטכנולוגית הלייזר הישנה יותר. המערכת החדשה בטכניון היא למעשה מדפסת תלת הממד למתכות הראשונה המוצבת במוסד אקדמי בישראל. "מכון המתכות, המוביל את המחקר בתחום זה בישראל ונהנה מחשיפה רבה לתעשייה הישראלית, הוא המקום הטבעי ביותר להובלה והטמעה של הטכנולוגיה החדשנית בישראל," מסביר מנהל המכון חיים רוזנזון. "הקמת המרכז להדפסה בתלת ממד במכון תסייע בקידום התעשייה בארץ, תיתן מענה לצרכים קיימים ועתידיים, ותעודד הסבת מפעלים לטכנולוגיות מתקדמות."

2.מוצרים שהודפסו במדפסת החדשה.

2. מוצרים שהודפסו במדפסת החדשה.

פרטים נוספים על המערכת החדשה וזמינותה למחקרים שונים ניתן למצוא באתר מכון המתכות הישראלי:

http://iim.technion.ac.ilDeprecated: הקובץ תבנית ללא comments.php הוצאה משימוש בגרסה 3.0.0 ואין לו תחליף חלופי. יש להוסיף את הקובץ comments.php לתבנית. in C:\HostingSpaces\oplinet\opli.co.il\wwwroot\wp-includes\functions.php on line 5583

סגור לתגובות.