Olympus SP560UZ

זום עוצמתי.

מאת כתב אופלי.

SP560UZ

קיבלתי את ה - Olympus SP560UZ לבדיקה, אז החלטתי לקחת אותה לטיול בצפון איטליה.
אחרי הכל מדובר במצלמה חצי מקצועית, עם זום אופטי עוצמתי x18 ועוד שלל פונקציות מתקדמות, ומצלמה כזו צריכה נופים מתאימים.

המצלמה מגיעה עם עדשת OLYMPUS LENS AF ZOOM 4.7-84.2mm 1:2.8-4.5, וכוללת גלאי של 8MP, מסך LCD, מנגנון הפחתחת רעידות, זיהוי פנים, Perfect Fix, Perfect Shot Preview, מדריך פנימי לתפריטים, ויכולת צילום וידאו והקלטת קול.

הערכה:
הערכה כוללת מצלמת SP560UZ, דיסק עם תוכנות למחשב, הוראות הפעלה, כבל USB, כבל וידאו, רצועת נשיאה, כיסוי לעדשה, ובטריות.

SP560UZ
ה - SP560UZ אמנם לא מצלמה מקצועית, אבל יש לה את המראה הנכון. ובצורתה היא מזכירה מצלמה מקצועית. ברם, שלל התכונות, כמו גם הזום העוצמתי x18 הופכים אותה למצלמה אידיאלית לחובבי צילום, ואף למתקדמים יותר.
ה - SP560UZ מפיקה תמונות יפות וחדות, ועשירות בגוונים.
תפעול המצלמה קל ואינטואיטיבי מחד עבור מתחילים, ברם, עבור משתמשים מתקדמים קיימת אפשרות שליטה נרחבת על מצב הצילום, והפרמטרים השונים, כמו זמן חשיפה, מהירות צמצם, ועוד פרמטרים.
האחיזה במצלמה נוחה , ומאפשרת צילום יציב. המצלמה אמנם מעט קטנה, כך שבעלי כף יד גדולה יחושו אי נוחות מסויימת, דא עקא - זהו גם יתרון, העיצוב הקומפקטי יחסית.

הצילום מתבצע דרך המסך שבגב המצלמה, או דרך העינית שממוקמת מעל למסך. העינית שימושית בעיקר כאשר יש אור חזק סביב, לדוגמה ביום שמש בשעת צהריים. ניתן לכוון את מיקוד העינית באמצעות הדיופטר שממוקם בצד הפלאש.
בתחתית המצלמה יש חיבור לחצובה.
המצלמה מגיעה עם מכסה פלסטיק לעדשה על מנת לשמור עליה מסריטות ולכלוך. בנוסף, כלולה בערכה רצועת תלייה למצלמה.
המצלמה אינה מגיעה עם סוללות נטענות, וחבל, כיון שהסוללות נגמרות יחסית מהר.

תפעול בסיסי:
תפעול המצלמה מתבצע על ידי חוגת המצבים והרב לחצן שבגב המצלמה. התפעול הוא פשוט ואינטואיטיבי כך שכל אחד, אפילו חסרי ידע טכני יצליחו לתפעל את המצלמה בקלות. התפריטים הפשוטים והממשק הנעים לעין עוזרים לתפעל את המצלמה בקלות.

חוגת המצבים כוללת כעשרה מצבים:
AUTO: המצלמה קובעת באופן אוטומטי את ההגדרות האופטימליות לצילום תמונות.
P: המצלמה מגדירה באופן אוטומטי את הערכים האופטימליים של מפתח הצמצם ומהירות הצמצם.
A: שינוי ידני של מפתח הצמצם.
S: שינוי מהירות הצמצם לצילום תמונות.
M: שינוי ידני של מפתח הצמצם ומהירותו.
My: הגדרה ידנית של כל פונקציית צילום ושימוש בה כמצב הצילום המקורי.
SCN: צילום תמונות באמצעות בחירת מצב סצנה בהתאם לתנאי הצילום.
GUIDE: פונקציה זו מאפשרת להגדיר את פריטי היעד על-ידי מעקב אחר מדריך הצילום המופיע בצג.
וכן מצב וידאו, ומצב צפייה בתמונות.

בעזרת כפתור הרב בורר ניתן לשלוט על מידת החשיפה, על הפלאש, לעבור למצב מאקרו, וצילום עצמי.

צלמים מתחילים יכולים להיעזר בפונקציה SCN: צילום תמונות באמצעות בחירת סצנה בהתאם למצב. במצלמה מתוכנתות סצנות שונות לקבלת תנאים מיטביים בצילום, כמו צילום נוף, פורטרט, פנים, יום מעונן, צילום לילה, ועוד. הסצנות במצלמה הן:
LANDSCAPE / LANDSCAPE+PORTRAIT / SPORT / PORTRAIT NIGHT SCENE / NIGHT+PORTRAIT / INDOOR / CANDLE / SELF PORTRAIT / AVAILABLE LIGHT / SUNSET / FIREWORKS / CUISINE / BEHIND GLASS / DOCUMENTS / AUCTION / SHOOT & SELECT1 / SHOOT & SELECT2/ SMILE SHOT / BEACH / SNOW / UNDER WATER WIDE1 / UNDER WATER WIDE2 / UNDER WATER MACRO / QUICK SHUTTER.
מסך בחירת סצינה מציג תמונות לדוגמה וכן תיאור של מצב הצילום שאליו תמונות אלה נועדו.

פונקציה נוספת ששימושית למתחילים היא GUIDE. פונקציה זו מדריכה את הצלם צעד אחר צעד כיצד להגיע אל התוצאה הרצויה.

ה - SP560UZ כוללת אפשרות הקלטת וידאו. במצב וידאו לא ניתן להשתמש בזום האופטי, ברם, יש אפשרות לזום דיגיטלי. ניתן להקליט וידאו עם קול.

פונקציה שימושית נוספת היא "ייצוב תמונה דיגיטלית" שעוזרת בעיקר כשנמצאים בשטח, בטיול לדוגמה, ואין חצובה זמינה. ככלל, נראה שכדאי לעבוד עם הפונקציה פועלת, כיון שכאשר מצלמים ללא חצובה, לא תמיד היד נשארת יציבה. בעזרת פונקציה זו מתקבלות תוצאות טובות יותר.

פונקציות נוספות במצלמה הן נעילת מצב המיקוד (נעילת מיקוד אוטומטי) , נעילת החשיפה (נעילת חשיפה אוטומטית) ו - (AF LOCK + AE LOCK) נעילת מצב המיקוד והחשיפה.

לחצן ה - DISP מאפשר לקבוע את תצורת התצוגה בגב המצלמה. ניתן לברור בין כמה מצבים: תצודה רגילה, תצוגה פשוטה, תצוגה מפורטת, תצוגת היסטוגרמה, ו - FRAME ASSIST (קוים אופקיים ואנכיים או קווים אלכסוניים).

ה - SP560UZ מאפשרת לצלמים מתקדמים יותר לשלוט על פונקציות שונות במצב הצילום, כמו לדוגמה שינוי רגישות ה - ISO:
במצב AUTO הרגישות מכווננת באופן אוטומטי בהתאם לתנאי הנושא.
HIGH ISO AUTO: ומייצבת את הטשטוש הנגרם [AUTO]- פונקציה זו בעלת רגישות גבוהה יותר בהשוואה ל עקב תנועת הנושא או תנועת המצלמה בזמן צילום תמונות.
50 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 : ערך נמוך יפחית את הרגישות, לצילום באור יום של תמונות ברורות וחדות. ככל שהערך גבוה יותר, כך ישתפרו רגישות המצלמה לאור ויכולתה לצלם במהירות צמצם מהירה ובתנאי תאורה חלשה. רגישות גבוהה מוסיפה "רעש" לתמונה הסופית, שעלול לגרום למראה מגורען.

המבחן:
הפעם החלטתי לקחת את המצלמה לשבוע בדיקות וצילומים בצפון איטליה. מדובר באחד האיזורים היפים באיטליה, ובאירופה בכלל.
אגם גארדה, וונציה, וורונה, הדולומיטים - שילוב של נופים מהממים, עם מקומות מעניינים, ובכלל מה יש להוסיף? איטליה.

את הטיול התחלתי בוונציה. אוי וונציה היפה. התמונות נלקחו בשעת בין הערביים, או אם תרצו בין השמשות, ביום שישי, מספר דקות לפני שקיעת החמה, עת התקדשה שבת קודש על וונציה. וונציה וונציה וונציה וונציה וונציה וונציה וונציה וונציה
כדי לבחון את הזום של המצלמה שלושת התמונות האחרונות צולמו בשדה ראייה מלא, בזום x9, ובזום x18.
וונציה וונציהמוונציה המשכתי לדולומיטים. בדרך לדולומיטים עצרתי בעיירה בולצאנו, ומשם להר המרמולדה, שהוא ההר הכי גבוה בדולומיטים.
הדולומיטים נקראים האלפים האיטלקיים, והנוף שם מהמם - פשוט לנסוע בתוך גלויה. מוסיקה קלאסית ברדיו דיסק - חובה!
בולצאנו בולצאנו הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הדולומיטים הר המרמולדה הר המרמולדה הר המרמולדה הר המרמולדה הר המרמולדה

לדף הבא

כל הזכויות שמורות אופלי התשס"ח